Artikel Artsenkrant: "Wetsvoorstel tot invoering van statuut 'verpleegkundige in opleiding"

Publicatiedatum

Auteur

Nawal Farih

Deel dit artikel

Kamerlid Nawal Farih diende op 16 januari 2025 samen met enkele andere CD&V-kamerleden een wetsvoorstel in tot wijziging van de WUG 'met het oog op het invoeren van een statuut voor de verpleegkundige in opleiding (VIO-statuut)'.

Volgens het wetsvoorstel wordt in artikel 45 van de WUG volgende bepaling toegevoegd: "De Koning bepaalt de nadere regels met betrekking tot het statuut van de verpleegkundige in opleiding verantwoordelijk voor de algemene zorg in de vierde fase van de opleiding."

Structurele onkostenvergoeding

Bij gebrek aan een structurele oplossing heeft de Vlaamse overheid de voorbije jaren telkens moeten voorzien in een eenmalige onkostenvergoeding van 1.000 euro per verpleegkundige in opleiding. Elk jaar weer leven de studenten in onzekerheid of ze een onkostenvergoeding zullen ontvangen en dus is men de facto afhankelijk van de goodwill van de Vlaamse regering.

Met dit wetsvoorstel willen de indieners werk maken van een structurele onkostenvergoeding door het VIO-statuut in te schrijven in de WUG. De koning wordt gemachtigd om een statuut, en de bijhorende structurele onkostenvergoeding, uit te werken (in samenspraak met de Gemeenschappen).

Er moet echter over worden gewaakt dat er aan het huidige statuut van de student niet wordt geraakt. De student moet te allen tijde een student-stagiair blijven en mag geen werknemer-stagiair worden. De vraag is dus zeker niet om de student een loon toe te kennen. Wel moeten de onkosten van de student worden vergoed.

Die vergoeding kan bestaan uit een compensatie voor de gemaakte kosten die voortvloeien uit de contractstage (bijvoorbeeld de verplaatsingskosten, parking en maaltijden). Een andere mogelijkheid kan bijvoorbeeld bestaan uit een forfaitair bedrag dat de student krijgt om de kosten te vergoeden.

 

Opleiding aantrekkelijker maken

De indieners zijn ervan overtuigd dat het inschrijven in de WUG van een VIO-statuut voor de student in het vierde jaar van de bacheloropleiding verpleegkunde, de opleiding aantrekkelijker zal maken en studenten zal helpen om de opleiding af te werken. Via dit statuut kan namelijk eindelijk werk worden gemaakt van een structurele onkostenvergoeding.

Daarnaast kan bijvoorbeeld bekeken worden in hoeverre dit stagejaar kan meetellen voor de berekening van de anciënniteit van de afgestudeerde verpleegkundige bij de aanvang van de loopbaan.

Door deze studenten blijvend te motiveren voor de opleiding van verpleegkunde en extra studenten aan te trekken, willen de indieners het verplegend beroep zelf aantrekkelijker en haalbaarder maken voor alle verpleegkundigen. 

Nieuws

Interview HBVL: Limburg enige Vlaamse provincie waar je niet terecht kan voor innovatieve therapie"

Limburg is de enige Vlaamse provincie waarin je niet terecht kan voor CAR-T-celtherapie, een innovatieve behandeling voor bloedkankers. Jessa voldoet nochtans aan alle kwaliteitscriteria.

Artikel HLN: "Nawal Farih en Sammy Mahdi doorbreken taboe na herhaald zwangerschapsverlies - Mensen durven er nog altijd niet over te spreken"

Twee keer verloren Nawal Farih (38) en Sammy Mahdi (37) in het afgelopen jaar een ongeboren kind. Het politieke koppel — hij CD&V-voorzitter, zij CD&V-Kamerfractieleider — bleef er lang stil over. Tot nu. Het verlies snijdt door je ziel, maar het is tijd om het taboe te doorbreken. In het belang van de duizenden vrouwen en koppels die dit meemaken. Want hoe we in ons land omgaan met zwangerschapsverlies voelt mensonterend. 

Interview HVBL: "Geboorteverlof van vaders telt dan toch mee voor vervroegd pensioen"

Het geboorteverlof van vaders of meemoeders mag dan toch meegerekend worden als gewerkte dagen in het systeem van vervroegd pensioen op 60 jaar. Dat was eerst niet zo, maar op aandringen van CD&V en Vooruit heeft de regering daar een akkoord over.