cd&v wil dat jonge mensen een eigen huis kunnen kopen en tijdens hun pensioen niet aan levensstandaard moeten inboeten. Daarom wil cd&v een nieuw spaarmodel mogelijk maken: het woon –en pensioensparen. Bevoegd minister Jan Jambon bevestigt vandaag in de plenaire zitting van de Kamer werk te willen maken van dit nieuwe spaarmodel. “Ook wie geen spaarpot van thuis meekrijgt moet de kans krijgen om een eerste eigen woning te kunnen kopen”, zegt Kamerfractievoorzitter voor cd&v Nawal Farih.
Farih voert druk tijdens wooncrisis op Minister Jambon hapt toe
"De woning markt explodeert, vorig jaar zijn de prijzen op de woning markt met 6% gestegen. Dit vertaalt zich in een verplichte eigen inbreng van 96000eur, een jonge politie agent of zorgkundige kan dit nooit bijeen sparen op jonge leeftijd. Daarom kiest cd&v ervoor dat jonge mensen die verantwoordelijk zijn en aan pensioensparen doen voor hun toekomst gesteund moeten worden door het gespaard geld mee te laten inzetten voor de eigen inbreng." Concreet stelt cd&v voor om het huidige pensioen- en langetermijnsparen samen te voegen tot één formule die ook ingezet kan worden voor de aankoop van een eerste eigen woning. Met dit nieuw pensioensparen zou je voor 3.880 EUR per jaar fiscaalvoordelig kunnen sparen. Wie dat voor 3.880 EUR per jaar doet, krijgt 30% ofwel 1.164 EUR via de belastingen terug. Via dit model kan je een deel van dat geld éénmalig vroegtijdig aanspreken, mét samengestelde interest, voor de aankoop van een eerste woning. Concreet zou je 15% van de mediaanprijs van een woning in gesloten of halfopen bebouwing al vroegtijdig kunnen opnemen. Dit komt neer op maximaal 43.500 EUR extra die je kan gebruiken, bijvoorbeeld om de eigen inbreng te financieren. Met het overblijvende bedrag kan je gewoon fiscaalvriendelijk doorsparen tot de pensioenleeftijd van 67 jaar (vandaag is de wettelijke grens 65 jaar) en het opgebouwde totaal opnemen.
Succesmaatregel voor de middenklasse
Uit een recente bevraging van cd&v bij 1.000 Vlamingen blijkt dat meer dan 8 op 10 jongeren tussen 25 en 34 jaar niet in staat is om een eigen woning te kopen zonder financiële hulp van ouders of grootouders. “Het aantal jonge mensen dat een woning kan kopen zonder financiële steun van de familie daalt zienderogen. We voelen allemaal al een tijdje dat het voor jongeren steeds moeilijker is om een eigen huis te kopen, nu hebben we ook zwart op wit hoe ernstig de situatie is. Stel je voor dat je pakweg 30 jaar oud bent en al bijna 10 jaar hard werkt en spaart, maar toch geen huis kan kopen en een gezin kan starten. Dat is niet alleen bijzonder frustrerend, het is ook onaanvaardbaar. Eigenaar zijn van een eigen woning doet de kans op armoede met 1/3de dalen.” zegt Nawal Farih.
Geld sparen voor je pensioen én je woonst tegelijkertijd
Al generaties lang groeien we op met het idee dat een eigen woning kopen niet alleen een van de beste investeringen is, maar ook een belangrijke stap vooruit in het (volwassen) leven. Voor veel modale middenklassers is dat ideaal vandaag echter verder weg dan ooit. 80% van de 25-34 jarigen is niet in staat om een eerste eigen woning te kopen zonder financiële hulp van familie. Opvallend daarbij is dat dat aandeel door de jaren heen is toegenomen: zo zijn respondenten ouder dan 45 jaar net wél in staat geweest hun eerste woning zelf te .[1] De noodzakelijke eigen inbreng en de hoge vastgoedprijzen met bijhorende (renovatie)kosten maken dat een eigen woning voor velen op jonge leeftijd simpelweg onbetaalbaar is. Nochtans is huiseigenaarschap belangrijk om je koopkracht te verzekeren. Uit cijfers blijkt dat het armoederisico 33% lager ligt wanneer je een eigen woning hebt. Het is niet voor niets dat een woning bezitten, gezien wordt als de vierde pensioenpijler.
Daarnaast zien jongeren hun pensioentoekomst ook bijzonder zwart in: slechts 11.3% van de 25 tot 34jarigen gelooft dat hun wettelijk pensioen later zal volstaan om hun levensstandaard op peil te houden. 63.1% zegt vlakaf van niet. Contradictorisch genoeg geeft zo goed als 1 op 2 jonge Vlamingen aan niet aan pensioensparen te doen. Dat is veel te weinig. Investeren in aanvullende pensioenopbouw vanaf jonge leeftijd is bijzonder belangrijk, maar dus allesbehalve ingeburgerd in ons land. “Dit kan echt het verschil maken bij de beslissing om al dan niet een eerste woonst te kopen. Dit model is een echte win-win. Goed dat er nu ook effectief werk gemaakt zal worden van dit voorstel”, aldus Farih.